Профорієнтаційна, навчально-просвітницька діяльність Центру спрямована на виховання і навчання юних програмістів з числа учнів секції інформатики МАН, талановитих студентів-стажерів, академічно-обдарованої молоді, яка прагне стати професійними дослідниками, щоб в подальшому працювати в науково-дослідних установах і організаціях НАН України, у вишах.
З 1987 р. і до тепер Центр здійснював науково-методичне керівництво роботою секції інформатики Київської МАН «Дослідник», виконуючи відповідні Розпорядження Президії НАН України (див., наприклад, розпорядження № 215 від 01.03.2001 «Про участь Національної академії наук у реалізації Програми роботи з обдарованою молоддю…», № 584 від 21.09.2007 «Про участь НАН України в реалізації Державної цільової програми роботи з обдарованою молоддю…»).
НУЦ ПІ НАН України – співорганізатор конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт юних програмістів секції інформатики, які проводились Київською МАН “Дослідник” в 2010-2011 роках.
В період 1987-2016 рр. за участю співробітників Центру загалом було опубліковано понад 100 навчальних, навчально-методичних, публіцистичних і науково-популярних статей з інформатики, орієнтованих на юних програмістів МАН, керівників гуртків інформатики, студентів з числа вихованців МАН (див. бібліографію в зб. «Теорія і практика допрофесійної підготовки юних програмістів МАН: Аналітико-бібліографічний огляд». – К.: НУЦ ПІ НАНУ, 2007. – 64с.,.
В 2010-2012 рр., за участю Центра, викладачами МАН була розроблена концепція Дослідницького університету, в якому навчатимуться майбутні науковці, переважно, з числа призерів шкільних предметних олімпіад, переможців профільних конкурсів МАН, лідерів ЗНО – зовнішнього незалежного оцінювання знань. Ця концепція знайшла розуміння і була підтримана на наукових форумах НАПН України, на яких обговорювались подальші кроки по удосконаленню навчально-виховної і профорієнтаційної роботи з академічно-обдарованою молоддю.
Доцент Мінько О.О. нещодавно завершив об’ємний труд – опублікував книгу «Афоризми: Велика книга мудрості» (Київ: КМ Publishing, 2012. – 768 c). Це енциклопедичне видання допоможе читачам збагатитися мудрістю попередніх поколінь.
В 2010-2012 рр. в Центр на стажування були запрошені кращі студенти магістратур, які виявили бажання стати науковцями:
Дмитро Ситнік, талановитий web-програміст, почесний стипендіат 2011 р. фонду Київського міського голови. Наукові інтереси Дмитра - автоматизація генерації баз знань для експертних систем, що використовуються в біоінформатиці. Нині він є аспірантом ч.-кор. НАНУ професора Гупала А.М.
Алла Тудихата, двічі почесна стипендіатка КМДА, Фонду Віктора Пінчука «ZAVTRA.UA»; в 2011-2013 рр. Алла працювала в Центрі на посаді зав. навчальним відділом, нині вона навчається в аспірантурі CERGE (Чехія, Прага) на PhD програмі, її наукові інтереси – економіко-математичне дослідження енергетичної галузі в Україні, зокрема, енергоменеджмент;
Олексій Островський, талановитий студент Київського відділення Московського фізико-технічного інституту, який в 2012 році стажувався в Центрі, опублікував 4 наукові статті з біоінформатики. Олексій навчався в аспірантурі у член-кореспоедента НАНУ професора д.ф.-м.н. Гупала А.М.,в 2015 р. він успішно захистив дисертацію на здобуття наукового ступеню кандидат фізико-математичних наук.
Анна Манжула, лауреат Міжнародного конкурсу 2010 р., на якому була високо оцінена її власна мультимедійна розробка навчального призначення (DVD-диск + Робочий зошит для учня) на тему «Дітям про Шопена». Під час стажування у Центрі влітку 2011 року Анна працювала над навчальним посібником з медіадидактики; нині вона навчається в аспірантурі.
Талановитими молодими дослідниками, які стажувались у Центрі, за період з 2010 року і до тепер було опубліковано близько 50 робт, одноосібно або у співавторстві з викладачами і науковцями.
Центр надає інформаційну і експертну підтримку Молодіжному ВГО «Нова освіта» ("Інститут інноваційної освіти") у проведенні тематичних науково-практичних конференцій. В інтернет-конференціях активну участь приймає студентська молодь, викладачі вишів, молоді науковці НАН України, в тому числі – талановита молодь Центру: стажери Олексій Островський, Дмитро Ситнік, Алла Тудихата, Анна Манжула.
Співробітники Центру приймають участь в роботі Міждисциплінарного науково-методологічного семінару "Відкриті еволюціонуючі системи".
З 1997 року і до тепер в Центрі надається консультативна допомога талановитим студентам, які готуються до вступу на популярні PhD-програми економіко-математичного спрямування.
Наприклад, про особливості навчання в закордонному виші, у порівнянні з навчанням в вишах України, можна дізнатися з відеозапису бесіди з аспіранткою Аллою Тудихатою, яка нині навчається на PhD-програмі в CERGE (Прага, Чехія) .